Prąd, Światło

Rodzaje diody

Kilka słów o diodach

Istnieje wiele rodzajów diod. Najbardziej znane są diody prostownicze, wykorzystywane w układach prostowniczych bloków, zasilania różnych elektronarzędzi. Najczęściej wykorzystuje się ja do prostowania prostu przemiennego o określonej częstotliwości.


Rodzaje diod

  1. Diody uniwersalne, to diody które działają w bardzo zróżnicowanych częstotliwościach. Przeważnie wykorzystywane w detektorach lub różnych ogranicznikach.
  2. Diody stabilizacyjne, mają za zadanie stabilizować napięcie prądu stałego. Kolejny rodzaj diody, to dioda pojemnościowa. Diody te są o konstrukcji specjalnie opracowanej do zastosowań, w których należy wykorzystywać zjawisko zmian pojemności warstwy zaporowej złącza PN.
  3. Diody zabezpieczające mają za zadanie tłumić krótkotrwałe napięciowe impulsy zakłócające. Najczęściej wykorzystywane są do ochrony elementów oraz układów elektronicznych.
  4. Diody Gunna można bardzo często spotkać w generatorach mikrofalowych. Bardzo znana dioda do LED, czyli dioda świecąca, która ma za zadanie emitować światło.